Tiede ja teknologia
25.10.2023 09:59 ・ Päivitetty: 25.10.2023 09:59
Lumi vähentynyt pohjoisella pallonpuoliskolla
Lumen määrä pohjoisella pallonpuoliskolla on viime vuosikymmenten aikana vähentynyt, käy ilmi Ilmatieteen laitoksen tutkijan Kerttu Koukin väitöstutkimuksesta.
Tutkimuksen mukaan lumen sulamiskausi keväällä on aikaistunut. Lumipeitteen laajuus ja kokonaismassa taas ovat pienentyneet.
Tutkimuksessa selvitettiin lumipeitteen muutoksia vuodesta 1982 alkaen.
Pohjoisen pallonpuoliskon lumipeite on merkittävä osa maapallon ilmastojärjestelmää, koska se heijastaa suuren osan saapuvasta auringonsäteilystä. Siten muutokset lumipeitteessä vaikuttavat myös maapallon energiatasapainoon ja ilmastoon.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.