Urheilu
26.3.2020 11:19 ・ Päivitetty: 26.3.2020 11:19
Maailmanmestarille löylytys – ”Ei Räikkösellä saavuta mitään, ei ikinä”
Renault-tallin entinen tallipäällikkö Flavio Briatore kritisoi Ferrari-tallin takertumista Kimi Räikköseen kaudella 2018. Hän sanoo Autosportin haastattelussa, että vuosi meni tallilta hukkaan suomalaisen takia.
Räikkösen tilalle viime kaudeksi hankittu Charles Leclerc ajoi erinomaisesti ja kukisti MM-pisteissä tallitoverinsa Sebastian Vettelin, joka on formula ykkösen nelinkertainen maailmanmestari.
– Jos minä olisin ollut Ferrarilla, olisin korvannut Leclercillä Räikkösen jo kaksi vuotta sitten. Ei Räikkösellä saavuta mitään, ei ikinä, Briatore teilasi samalla suomalaiskuljettajan.
– Minä olisin ottanut riskin ja laittanut autoon Leclercin. Hän on todella, todella vahva.
Briatore itse sai kolttosistaan Kansainvälisen autoliiton toimintakiellon 2008. Rangaistus tuli siitä, että Briatore junaili Nelson Piquet juniorin kolarin Fernando Alonson auttamiseksi.
Alonso voitti kilpailun, mutta Piquet paljasti juonen myöhemmin.
Briatoren toimintakielto on peruttu myöhemmin, mutta hän ei ole pomottanut formuloissa sen koommin.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.