Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

2.6.2022 06:46 ・ Päivitetty: 2.6.2022 06:46

Mäkinen jakeluvelvoitteen laskemisesta: Toivottavasti näkyy täysimääräisesti polttoainepumpuilla

Jukka-Pekka Flander
SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen.

SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen kiittelee eduskuntaan käsittelyyn tullutta hallituksen esitystä polttoaineiden jakeluvelvoitteen väliaikaisesta laskemisesta. Esityksellä dieselin pumppuhinta laskisi arviolta 12 senttiä litralta ja bensiinin hieman vähemmän.

Demokraatti

Demokraatti

– On erittäin hyvä, että tämä keväällä linjattu esitys etenee ja uusi keino korkeisiin polttoainehintoihin puuttumiseksi otetaan käyttöön tässä ja nyt. Hallitus ei katso sivusta kun elinkustannukset kohovat nyt dramaattisesti ja erityisesti liikkumisesta on tullut kallista, Mäkinen sanoo tiedotteessaan.

Mäkinen toteaa, että jakeluvelvoitetta alentamalla tuetaan paitsi työssäkäyntiä ja mahdollisuuksia liikkua vapaa-ajalla, myös kuljetusyrityksiä.

– Jakeluvelvoitteen alentaminen tulee toivottavasti näkymään polttoainepumpuilla täysimääräisesti ja helpottaa ihmisten arkea elinkustannusten noustessa niin dramaattisesti juuri nyt. Lopullinen hintavaikutus riippuu kuitenkin jakelijoista ja siitä kuinka nopeasti nämä siirtävät alhaisemman jakeluvelvoitteen hintoihin.

– On suotavaa, että tämä tapahtuisi mahdollisimman nopeasti, koska se tämän esityksen perimmäinen tarkoitus on: hyödyttää kuluttajia ja kuljetusyrityksiä.

Mäkisen mukaan on edelleen keskeistä, että fossiilisista polttoaineista pyritään pääsemään eroon. Venäjän käynnistämä sota on viimeistään näyttänyt toteen sen, ettei fossiilitalouden varaan voi rakentaa tulevaisuutta.

– Samalla kun teemme määrätietoisesti energiataloudessa vihreää siirtymää, on kuitenkin arvokasta että hallitus reagoi myös tässä ja nyt helpottaen ihmisten arkea kriisin keskellä, Mäkinen sanoo tiedotteessaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU