Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

20.7.2021 11:57 ・ Päivitetty: 20.7.2021 11:57

Malin presidentti yritettiin tappaa moskeijassa – eversti kaappasi vallan viime elokuussa

LEHTIKUVA / AFP Malik Konate

Länsi-Afrikassa Malin väliaikainen presidentti Assimi Goita selvisi puukotusyrityksestä tiistaina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Presidentin kimppuun yritettiin hyökätä, kun tämä osallistui rukouksiin pääkaupunki Bamakon moskeijassa muslimien id al-Adha -juhlan yhteydessä.

Paikalla ollut uutistoimisto AFP:n toimittaja näki, että Goitaa päin oli hyökännyt kaksi miestä, joista ainakin toisella oli veitsi.

Hallituksen edustaja kertoi AFP:lle, että mies oli yrittänyt tappaa presidentin veitsellä, mutta mies saatiin pysäytettyä. Goita vietiin nopeasti pois paikalta. Moskeijan johtajan mukaan hyökkääjä oli haavoittanut jotakuta toista.

Presidentin toimisto ilmoitti myöhemmin, että Goita on turvassa.

Eversti Goita nousi valtaan viime elokuussa, kun hänen johtamansa sotilasvallankaappaus kaatoi presidentti Ibrahim Boubacar Keitan hallituksen.

Tilalle asetettiin siirtymäajan siviilihallitus, jonka Goita kuitenkin syrjäytti uudessa vallankaappauksessa toukokuussa. Se sai aikaan laajaa kansainvälistä paheksuntaa. Goita on luvannut Malin vielä palaavan siviilihallintoon.

Poliittisen kuohunnan lisäksi Malilla on viime vuosina ollut murheenaan jihadistiväkivalta, jonka takia tuhannet ovat menettäneet henkensä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU