Politiikka
12.1.2024 09:56 ・ Päivitetty: 12.1.2024 09:56
Mäntyniemi peruskorjataan, remontti jatkuu kevääseen 2026 – täällä sijaitsee väistötila
Tasavallan presidentin virka-asunto Mäntyniemi peruskorjataan. Peruskorjaus alkaa maaliskuussa ja jatkuu kevääseen 2026, kertoo presidentin kanslia.
Väistötilana peruskorjauksen aikana toimii valtion vierastalo Munkkiniemessä.
Raili ja Reima Pietilän suunnittelema Mäntyniemi otettiin käyttöön marraskuussa 1993. Rakennuksen talotekniikka on presidentin kanslian mukaan tullut käyttöikänsä päähän.
Peruskorjaus tehdään kanslian mukaan mahdollisimman pitkälle Mäntyniemen alkuperäistä suunnittelua kunnioittaen.
- Taloteknisten korjausten lisäksi päärakennuksen ilmanvaihtokoneet uusitaan, kalusteet ja valaisimet kunnostetaan ja muun muassa hissit uusitaan. Alueen rakennusten energiatehokkuutta parannetaan kauttaaltaan, presidentin kanslia kertoo tiedotteessaan.
Peruskorjauksen kustannusarvio on tällä hetkellä noin 55 miljoonaa euroa, mikä sisältää väistötilan käytöstä aiheutuvat kulut. Arvio tarkentuu suunnittelun ja kilpailutusten edetessä.
Hankkeen arkkitehtisuunnittelun toteuttajaksi on valittu ALA Arkkitehdit Oy.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.