Työmarkkinat
9.5.2025 15:23 ・ Päivitetty: 9.5.2025 15:23
Maratonlakot päättyivät UPM:n vaneritehtailla
Metsäyhtiö UPM:n vaneriliiketoiminnasta vastaava UPM Plywood ja Teollisuusliitto kertoivat perjantai-iltapäivänä päässeensä sopuun uudesta työehtosopimuksesta.
Yrityskohtaisen sopimuksen solmimisen seurauksena Teollisuusliiton maaliskuun alussa käynnistämät lakot päättyivät ja työt tehtailla jatkuvat.
Teollisuusliiton pääneuvottelija, sektorijohtaja Katariina Stoor kiitteli työntekijöitä tiedotteessa.
- UPM Plywoodin työntekijöiden sinnikäs ja rohkea taistelu asiallisen palkkaratkaisun saamiseksi ei ollut turha. Ilman heidän panostaan ratkaisu olisi ollut kovin toisenlainen, Stoor sanoi.
Työntekijäpuoli ei aio julkistaa sovun hintaa tai palkankorotusten yksityiskohtia.
Työnantaja kertoi kuitenkin olevansa tyytyväinen ratkaisuun ja töiden käynnistymiseen.
- Pääsimme lopulta tulokseen, joka varmistaa työntekijöidemme ostovoiman ja tukee UPM Plywoodin tehtaiden menestymistä myös tulevaisuudessa, yhtiön tuotantojohtaja Juhani Tenhunen sanoi tiedotteessa.
Uusi yrityskohtainen työehtosopimus astui voimaan perjantaina, ja se on voimassa vuoden 2027 loppuun saakka.
Teollisuusliitto kertoo tehneensä viime talven ja tämän kevään aikana yli 80 yrityskohtaista työehtosopimusta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.