Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

11.7.2018 05:37 ・ Päivitetty: 11.7.2018 05:37

Mätkäistäänkö Facebookille sen historian suurimmat sakot?

Britannian tietosuojaviranomainen ICO suunnittelee määräävänsä Facebookille 500 000 punnan eli noin 565 000 euron sakot kymmenien miljoonien käyttäjien tietojen päätymisestä data-analytiikkayhtiö Cambridge Analytican käsiin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

ICO kertoi asiasta tiedotteessa verkkosivuillaan.

ICO:n mukaan Facebook rikkoi lakia, kun se ei pitänyt käyttäjien tietoja turvassa. Yhtiö ei myöskään kertonut riittävän avoimesti tietojen päätymisestä ulkopuolisten käsiin, tietosuojaviranomainen sanoo.

Facebookilla on mahdollisuus vastata ICO:n syytöksiin ennen kuin viranomainen tekee sakosta lopullisen päätöksen. BBC:n mukaan kyseessä olisi suurin sakkosumma, joka Facebookille on koskaan määrätty.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU