Politiikka
19.12.2019 13:09 ・ Päivitetty: 19.12.2019 13:09
Metsähallitukselle uusi johtaja – irtisanoutunut edeltäjä sai läksiäislahjaksi yli 200 000 euroa
Metsähallituksen uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu Juha S. Niemelä. Valtioneuvosto nimitti hänet torstaina viisivuotiseen tehtävään, joka alkaa ensi vuoden alussa.
Niemelä seuraa tehtävässä syyskuun alusta alkaen irtisanoutunutta Pentti Hyttistä (kuvassa), joka sai läksiäisinä puolen vuoden palkan sekä samansuuruisen erokorvauksen, yhteensä yli 200 000 euroa.
Työoikeuden emeritusprofessori Seppo Koskinen on arvioinut aiemmin Hyttisen erokorvauksen olevan niin avokätinen, että kyseessä voi olla harkintavallan ylitys.
– En lähde itse lopputulosta arvioimaan. Sanon vain, että sopimus on yllättävän hyvä omista syistään irtisanoutuneelle pääjohtajalle, Koskinen sanoi Helsingin Sanomille.
Metsähallitus katsoi syyskuussa, että sopimuksissa on menetelty tavanomaisen käytännön ja hyvän hallintotavan mukaisesti.
Hyttinen kertoi erostaan juuri ennen Metsähallituksen hallituksen kokousta, jossa oli tarkoitus käsitellä hänen johtamistapojaan koskevaa selvitystä.
”Johtamisessa oli merkittäviä puutteita.”
Lisää aiheesta
Hyttinen ei olisi jatkossa nauttinut Metsähallituksen hallituksen luottamusta, sanoo puheenjohtaja Timo Laitinen syyskuisessa tiedotteessa. Metsähallituksen hallitus käsitteli tuolloin kokouksessaan selvitystä Hyttisen johtamisesta.
– Arvioinnissa tuli esille, että Hyttisen johtamisessa oli merkittäviä puutteita ja kehittämistarpeita. Lisäksi haastatellut kertoivat useista epäasialliseksi koetuista johtamistilanteista, Laitinen sanoo.
Aiemmin Hyttinen erosi Pohjois-Karjalan maakuntajohtajan tehtävästä. Tuolloin Pohjois-Karjalan maakuntahallitus kertoi, että Hyttisen ja alaisten välillä vallitsi luottamuspula.
Myös Hyttisen pääjohtajanimitykseen vuonna 2016 liittyi erilaisia käänteitä. Tuolloin maatalous- ja ympäristöministerinä toiminut Kimmo Tiilikainen (kesk.) esitti Hyttistä tehtävään. Keskustan kansanedustajat puolestaan toivoivat, että pitkäaikainen keskustan jäsen Esa Härmälä olisi saanut jatkaa tehtävässään.
Tiilikainen sai puolueeltaan harvinaisen kirjallisen varoituksen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
29.10.2019 15:46
Näin Metsähallitus perustelee eronneen pääjohtajansa 100 000 lisäkorvausta – ”Tällaisen liikelaitoksen johtamiseen liittyy paljon sellaisia asioita…”
Politiikka
25.9.2019 13:34
”Johtamisessa oli merkittäviä puutteita ja kehittämistarpeita” – irtisanoutunut pääjohtaja ei olisi nauttinut Metsähallituksen hallituksen luottamusta