Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

11.5.2024 07:01 ・ Päivitetty: 11.5.2024 08:17

Mielenosoittajien joukko on poistunut Ylen aulasta

Mielenosoittajien joukko on poistunut Ylen aulasta ja sen läheisyydestä Helsingin Pasilassa, Yleltä kerrotaan STT:lle.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Yle uutisoi aiemmin, että mielenosoittajia oli aamulla tullut Ylen aulaan. Mielenosoittajat muun muassa huusivat palestiinalaisia tukevia iskulauseita ja vaativat Euroviisuista vetäytymistä.

Yleltä kerrotaan STT:lle, että aulapalvelut oli soittanut paikalle poliisin, joka tyhjensi aulan. Tilanne oli Ylen mukaan koko ajan rauhallinen ja mielenosoittajat olivat yhteistyökykyisiä.

Gazassa sotaa käyvän Israelin osallistuminen Euroviisuihin on herättänyt laajaa kritiikkiä sekä Suomessa että kansainvälisesti.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU