Talous
12.4.2021 06:17 ・ Päivitetty: 12.4.2021 06:23
Mikko Helander ei jääkään eläkkeelle kesäkuussa 2023
Keskon hallitus on sopinut pääjohtaja Mikko Helanderin kanssa, että hän jatkaa yhtiön pääjohtajana toistaiseksi. Aiemman johtajasopimuksen mukaan Helander olisi jäänyt eläkkeelle täyttäessään 63 kesäkuussa 2023. Helander on toiminut Keskon pääjohtajana vuodesta 2015.
Keskon hallituksen puheenjohtaja Esa Kiiskinen sanoi, että Keskon liiketoimintaa on Helanderin johdolla uudistettu merkittävästi kuuden viime vuoden aikana.
– Kasvustrategiaa on toteutettu onnistuneesti ja näin on pystytty merkittävästi kasvattamaan yhtiön omistaja-arvoa. Olen vakuuttunut, että Keskon kehitys jatkuu vahvana myös tulevina vuosina pääjohtaja Helanderin johdolla, Kiiskinen sanoi tiedotteessa.
Kesko teki viime vuonna ennätystuloksen. Liikevoitto kasvoi 568 miljoonaan euroon toissa vuoden 462 miljoonasta euroa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.