Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

5.6.2018 04:22 ・ Päivitetty: 5.6.2018 04:22

Myös Meksiko valittaa WTO:lle Yhdysvaltain tullimaksuista

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on perustellut kymmenen ja 25 prosentin maksuja muun muassa turvallisuussyillä.

Myös Meksiko valittaa Maailman kauppajärjestölle WTO:lle Yhdysvaltain asettamista teräksen ja alumiinin tuontitulleista. Meksikon mukaan Yhdysvaltojen asettamat tullimaksut on pantu voimaan WTO:n menettelytapojen vastaisesti.

Jo aiemmin Euroopan unioni ja Kanada ilmoittivat valittavansa tullimaksuista, jotka astuivat voimaan viime perjantaina.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on perustellut kymmenen ja 25 prosentin maksuja muun muassa turvallisuussyillä.

Kun Trumpin asettamat korotukset tulivat voimaan, Meksiko iski takaisin omilla tulleillaan. Maa asetti tullimaksuja muun muassa yhdysvaltalaiselle teräkselle, omenoille, juustolle ja sianlihalle.

Meksikon hallituksen mukaan Yhdysvalloille asetetut maksut pysyvät voimassa siihen saakka kunnes Yhdysvallat peruu omat tullikorotuksensa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU