Työmarkkinat
7.2.2024 09:04 ・ Päivitetty: 7.2.2024 11:25
”Naamiot on nyt riisuttu” – Energiateollisuudelta välitön reaktio Sähköliitolle
Sähköliitto ilmoitti tänään sähköntuotantoon kohdistuvista poliittisista lakoista ydin- ja vesivoimalaitoksissa.
Energiateollisuus ry pitää lakkoja vastuuttomina, ja ne vaarantavat energian riittävyyden. Lakon hintavaikutukset ovat ennakoimattomia ja riippuvat tuulista, pakkasista, kulutuksesta ja muusta tuotannosta, Energiateollisuuden tiedotteessa todetaan.
Lakot ovat vuorokauden mittaisia ja ne järjestetään 14.-16. helmikuuta. Lakon piirissä on myös varallaolo. Lisäksi Sähköliitto ilmoitti ylityö- ja vuoronvaihtokiellosta lakon kohteena olevissa yhtiöissä 11.2. klo 12 ja 15.2. klo 23.59 välisenä aikana.
Keskiviikkona 14.2. lakko kohdistuu Fortum Power and Heat Oy:n Loviisan ydinvoimalaitokseen, torstaina 15.2. TVO Oyj:n Olkiluodon ydinvoimalaitokseen ja perjantaina 16.2. Kemijoki Oy:n, Pohjolan Voima Oy:n ja Tornionlaakson Voima Oy:n kaikkiin vesivoimalaitoksiin sekä Fortum Power and Heat Oy:n Oulujoen vesistön vesivoimalaitoksiin.
– Sähköliiton johdon toimet ovat täysin vastuuttomia ja ennennäkemättömiä, toteaa Energiateollisuus ry:n työmarkkinajohtaja Timo Yli-Koivisto tiedotteessa.
– Naamiot on nyt riisuttu. Kun lakko kohdennetaan yhteiskunnalle kriittisen tärkeään toimintoon, hallituksen valmistelemat työelämäuudistukset vaikuttavat riittämättömiltä. Sähkön ja lämmön tuotanto ja jakelu täytyy pystyä turvaamaan yleisen edun ja turvallisuuden nimissä kaikkina ajankohtina, Yli-Koivisto jatkaa.
Uutista korjattu kello 13.25: Korjattu 14.2. ja 15.2. lakkojen kohteiden järjestys. Korjattu myös 16.2. lakon kohteita Fortum Power and Heat Oy:n osalta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.