Talous
15.5.2025 09:01 ・ Päivitetty: 15.5.2025 09:06
Näin moni yritys sanoo käyttävänsä DEI-teemoja toiminnassaan
Alle 200 Fibs-yritysvastuuverkoston kyselyyn vastannutta suomalaista yritystä sanoo sitoutuneensa edistämään toiminnassaan DEI-teemoja eli monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja osallisuutta.
Kolme neljästä yritysjohtoon kuuluvista vastaajista oli sitoutunut edistämään niitä myös julkisesti.
Valtaosa yrityksistä sanoo tehneensä konkreettisia toimenpiteitä DEI:n osalta. Määrällisiä tai laadullisia tavoitteita sille on silti asettanut vain joka toinen yritys.
Lisäksi 87 prosenttia yrityksistä vastasi olevansa sitoutunut YK:n yritystoimintaa ja ihmisoikeuksia koskeviin periaatteisiin.
Innolinkin toteuttamaan kyselyyn vastasi 183 suurten ja keskisuurten yritysten toimitusjohtajaa ja yritysvastuusta vastaavaa johtajaa tai päällikköä välillä 7. marraskuuta 2024-31. tammikuuta 2025.
Kyselytutkimuksen kohderyhmänä oli Suomen tuhat suurinta yritystä. Fibs sanoo olevansa Pohjoismaiden suurin yritysvastuuverkosto.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.