Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Työmarkkinat

11.10.2024 07:47 ・ Päivitetty: 11.10.2024 07:47

Neuvottelut pyörähtivät käyntiin kemianteollisuudessa

Arja Jokiaho

Työnantajajärjestö Kemianteollisuus ja työntekijöitä edustava Teollisuusliitto aloittivat tänään työehtosopimusneuvottelut.

Demokraatti

Demokraatti

Neuvottelut koskevat kemian perusteollisuuden, muovituoteteollisuuden ja kemian tuoteteollisuuden sekä öljy-, maakaasu- ja petrokemianteollisuuden työehtosopimuksia.

Nykyiset sopimukset ovat voimassa tämän vuoden loppuun asti.

Kemianteollisuudella ja Teollisuusliitolla on kaiken kaikkiaan yhteensä yhdeksän työehtosopimusta.

Kemianteollisuuden ja Teollisuusliiton väliset neuvottelusuhteet ovat hyvät, mikä varmasti auttaa ratkaisujen löytymisessä myös syksyn työmarkkinakierroksen aikana, Kemianteollisuus arvioi tiedotteessaan.

Mainos

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU