30.1.2017 12:31 ・ Päivitetty: 30.1.2017 12:31
”Nyt vaikuttaa todella siltä, että…” Yritysten investointinäkymät paranivat merkittävästi, kertoo viidettä kertaa tehty tutkimus
Suomen suurimmat yritykset aikovat lisätä investointeja merkittävästi tänä vuonna, käy ilmi OP:n ja Aalto-yliopiston tutkimuksesta.
Tutkimus tehtiin nyt viidettä kertaa, ja yritysten investointinäkymät ovat paremmat kuin kertaakaan aiemmin.
Yritykset odottavat myös työllistävänsä tänä vuonna aiempaa enemmän ihmisiä.
– Nyt vaikuttaa todella siltä, että suomalaiset suuryritykset siirtyvät kulutehokkuuden korostamisesta kasvun hakemiseen, sanoo OP:n yritysasiakasliiketoiminnasta vastaava johtaja Hannu Jaatinen.
Tuotantoa lisätään Suomessa ja muualla Euroopassa sekä Aasiassa. Aasiasta yritykset odottavat voimakasta kysynnän kasvua.
– Se tarkoittaa viennin lisäystä, sanoo Aalto EE -ryhmän toimitusjohtaja Pekka Mattila.
Tutkimus tehtiin syys-lokakuussa, ja siihen vastasi 191 johtajaa 126 suuryrityksestä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.