Politiikka
7.6.2025 13:32 ・ Päivitetty: 7.6.2025 13:32
Orpo: Lisävelka tai veronkorotus ei ole ratkaisu Nato-menoihin
Jos Nato-maat päättävät uudesta tavoitteesta, sen saavuttaminen vaatisi myös Suomelta mittavia panostuksia.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) antaa ymmärtää, että Naton kaavaileman uuden puolustusmenotavoitteen vaatimia rahoja ei kerätä veronkorotuksin tai valtionlainalla.
- En halua lähteä siitä helposta ratkaisusta, että otetaan vielä enemmän velkaa, korotetaan veroja.
Orpo kommentoi asiaa toimittajille kokoomuksen puoluevaltuuston yhteydessä lauantaina.
Orpon mielestä verojen korottaminen tai velanotto ei ole oikeastaan edes mahdollista, koska veroprosentit ovat Suomessa niin suuria ja velkaa on kriittisen paljon.
Hän sanoi, että ainoa kestävä tapa saada valtiolle lisää tuloja on talouskasvu ja työllisyys.
- On liian helppoa keksiä joku uusi vero ja ummistaa silmät siltä, että meidän täytyy saada useampi suomalainen töihin, enemmän kasvua ja sitä kautta lisää tuloja.
Ainoa kestävä tapa saada valtiolle lisää tuloja on talouskasvu ja työllisyys.
PUOLUSTUSMINISTERI Antti Häkkänen (kok.) kertoi torstaina, että Suomi tukee Naton pääsihteerin Mark Rutten esitystä puolustusmenotavoitteen nostamisesta.Jos Nato-maat päättävät kesäkuun lopussa puolustusmenotavoitteen nostamisesta viiteen prosenttiin kunkin maan bruttokansantuotteesta, tavoitteen saavuttaminen vaatii Suomelta pitkäaikaista ja mittavaa panostusta.
Orpon mukaan hänen hallituksensa nostaa puolustusrahoituksen tasoa ja käynnistää investointeja puolustuksen vahvistamiseksi.
- Seuraavien hallitusten tulee siitä jatkaa, tai sitten päättää jotain muuta, sanoi Orpo.
Tällä hetkellä Nato-maiden tulisi käyttää puolustukseen summa, joka vastaa kahta prosenttia maan bruttokansantuotteesta. Jäsenmaat täyttävät velvoitteen vaihtelevasti.
Puolustukseen panostaminen on saanut vauhtia Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kritiikistä ja uhkailuista. Presidentiksi palattuaan Trump sanoi vaativansa kaikkia Nato-maita käyttämään puolustukseen vähintään viisi prosenttia bruttokansantuotteestaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.