Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

22.4.2026 11:20 ・ Päivitetty: 22.4.2026 11:29

Orpo: Loppusuoralla ollaan – Purra: Tulossa ”mittava paketti”

LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) saapui eduskunnan täysistuntoon kehysriihineuvotteluista Säätytalolta.

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan kehysriihineuvotteluissa on menossa viimeistelyvaihe, jossa on joitain ratkaisemattomia kysymyksiä.

Demokraatti

Demokraatti

– Sekin vaihe toki ottaa aikansa, mutta uskon, että pääsemme tänään kertomaan tuloksista, ehkä jo iltapäivällä. Loppusuoralla ollaan, Orpo sanoi medialle eduskunnassa.

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ei odotetusti halunnut mennä yksityiskohtiin, mutta oli Orpon lailla optimistisena. Hän puhui ”hyvästä neuvotteluhetkestä”.

– Uskon kyllä, että päästään hyvään lopputulokseen.

Purra ei kommentoinut myöskään kasvu- ja työllisyystoimien suuruusluokkaa muuten kuin sanomalla, että tulossa on ”mittava paketti” kasvuun, työllisyyteen, liikenteeseen ja Itä-Suomeen.

KYSYMYKSIIN polttoaineen jakeluvelvoitteesta ja muista julkisuudessakin olleista yksityiskohdista myös Orpo toisti, että niistä kerrotaan vasta, kun kaikesta on sovittu.

– Jatkan tylsää linjaa ja totean, että tiedotetaan, kun kaikki on valmista.

Yhdysvallat on päättänyt lykätä joidenkin eurooppalaisten liittolaistensa sotatarviketilausten toimittamista omien sotatoimien Iranissa vuoksi.

Kysyttäessä asiasta Orpo vakuutti, että ”puolustuskykymme ei ole vaarassa”.

– Tuotantokapasiteetti on rajallinen ja Yhdysvalloilla on tiettyjä tarpeita. Käytän kuitenkin tässä tilaisuuden taas painottaa, että eurooppalaisen puolustusteollisuuden kehittäminen on ensiarvoisen tärkeää, jotta voidaan vähentää riippuvuutta muista.

RKP:N puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz kommentoi neuvottelujen etenevän pala palalta. Hänkään ei vastannut suoraan kysymykseen siitä, aikooko hallitus alentaa jakeluvelvoitetta.

Vahvistamattomien mediatietojen mukaan on epätodennäköistä, että jakeluvelvoitteen alentaminen toteutuisi.

Kaikki puheenjohtajat istuivat eduskunnan kuppilassa kahvilla ennen täysistuntoa, ja tunnelma vaikutti ainakin päällisin puolin melko sopuisalta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU