Politiikka
26.8.2026 08:10 ・ Päivitetty: 26.8.2026 08:10
Orpo nikkaroi kokoomuksen ”nurkkapultit”ja uhosi, että ellei puolue voita eduskuntavaaleja, Suomi kääntyy vasemmalle ja taaksepäin
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) hehkutti Suomen talouskasvua Euroopan nopeimmaksi kokoomuksen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa.
Ryhmä kuunteli Orpon puhetta ja antoi puoluejohtajalle pitkät aplodit.
– Me olemme pitäneet linjamme ja nyt kun nähdään, että tämä homma toimii, niin nämä aplodit olivat teille ansaitut, puheenjohtaja käänsi kehut.
Orpo väläytti puheessaan, mistä kokoomus haluaa pitää jatkossakin kiinni ja mikä ei puolueelle käy. Hän sanoi myös, että kaikki muu paitsi kokoomuksen voitto tulevissa eduskuntavaaleissa vie Suomea vasemmalle ja taaksepäin.
Lisää aiheesta
Yksi kokoomuksen ”nurkkapulteista” on ”ei” työn ja yrittämisen verotuksen kiristämiselle.
– Se ei käy kokoomukselle. Me haluamme jatkaa ansiotuloverotuksen keventämistä kautta linjan.
Toinen kokoomukselle tärkeä periaate on Orpon mukaan heille itsestäänselvä.
– Tulevan hallituksen puolueiden on sitouduttava parlamentaarisen velkajarrusopimuksen mukaiseen sopeutukseen. Sitä ei tehty leikillään vaan me olemme sopineet yhdessä eduskuntapuolueiden kanssa prosessista ja siitä, että siihen sitoudutaan. Siitä ei voi lipsua.
Kolmantena asiana Orpo mainitsi jälleen, että ensi kauden valtava sopeutusurakka on tehtävä ensisijaisesti menosopeutuksilla.
– Se on kova urakka, mutta näin se on tehtävä.
VASEMMISTOLIITON puheenjohtaja Minja Koskela sanoi omassa puheessaan vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kesäkokuksessa pitävänsä tulevalle vaalikaudelle väläytettyä 8-11 miljardin nettosopeutusta täysin epärealistisena.
Koskela totesi vasemmistoliiton eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Jyväskylässä, että miljardien pyörittelystä puuttuu mittakaava.
– Vertailun vuoksi: Orpon oikeistohallitus on nettosopeuttanut 2,8 miljardia euroa tämän vaalikauden aikana ja pistänyt sillä hyvinvointivaltion polvilleen. Minä sanon nyt kuten asia on: Yksikään puolue ei tule toteuttamaan 8-11 miljardin euron nettosopeutusta, Koskela sanoi puheessaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
26.8.2026 07:38
”Siinä ei olisi mitään järkeä” – Minja Koskelalta tyrmäys jättisopeutuksille
