Politiikka
15.5.2026 06:49 ・ Päivitetty: 15.5.2026 08:17
Orpo pitää tiedotustilaisuuden drooniepäilystä – katso suoraa lähetystä
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) pitää tiedotustilaisuuden perjantaina noin kello 11.30. Tilaisuuden aihe on perjantaiaamuinen drooniuhka Suomen ilmatilassa.
Droonihälytys aiheutti perjantaiaamuna varotoimia Uudellamaalla ja pääkaupunkiseudulla.
Paikalla tiedotustilaisuudessa ovat pääministeri Orpon lisäksi pelastusylijohtaja Kimmo Kohvakka sisäministeriöstä, Ilmavoimien komentaja Timo Herranen ja Puolustusvoimien operaatiopäällikkö Kari Nisula sekä ilmailujohtaja Jukka Hannola Liikenne- ja viestintävirasto Traficomista.
Pelastusviranomaisten aamuyöllä antaman vaaratiedotteen mukaan Uudellamaalla ilmassa liikkui mahdollisesti vaarallinen miehittämätön ilma-alus.
Vaaratiedotteessa ihmisiä kehotettiin pysyttelemään sisätiloissa, ja muun muassa lentoliikenne Helsinki-Vantaan kentälle keskeytettiin.
Puolustusvoimat sen sijaan ei ole vahvistanut havaintoa.
Tiedotustilaisuutta voi seurata myös Demokraatin sivuilla tämän artikkelin yhteydessä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
