Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

30.8.2023 14:39 ・ Päivitetty: 30.8.2023 15:15

Orpo: Rasisminvastaisesta tiedonannosta sopu

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Rasisminvastainen tiedonanto on hyväksytty hallituspuolueiden kesken, kertoi pääministeri Petteri Orpo (kok.) toimittajille tänään kello viiden jälkeen. Hallituksen on tarkoitus käsitellä tiedonantoa huomenna valtioneuvoston yleisistunnossa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Muut hallituspuolueet paitsi RKP hyväksyivät kompromissin jo eilen. RKP on kytkenyt hallitusyhteistyön jatkamisen mahdollisuuden siihen, kuinka vakuuttavasti tiedonanto osoittaa, ettei Suomessa hyväksytä rasismia missään muodossa.

Yksi lähde kertoi muun muassa STT:lle, että käsitykset esimerkiksi vihapuheeseen liittyen hiersivät RKP:n ja perussuomalaisten välillä.

Hallitus nimitti kesällä työryhmän valmistelemaan tiedonantoa yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämisestä suomalaisessa yhteiskunnassa.

Hallitus on kärvistellyt koko kesän erilaisissa rasismikohuissa, ja tiedonanto saikin kimmokkeen tästä keskustelusta.

RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson oli tiistaina RKP:n kesäkokouksessa luottavainen sen suhteen, että tiedonanto valmistuu ajoissa, jotta hallitus voi hyväksyä sen torstaina.

-  Kyllä varmasti on edellytyksiä vielä sille, hän sanoi.

Orpo sanoi aiemmin kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että hallituksen on tarkoitus täydentää tiedonantoa toimenpideohjelmalla, joka tuo lisää konkretiaa tiedonantoon.

-  Huolehdimme resursseista toimien toteuttamiseen. Varmistamme, että yhdenvertaisuus ja syrjimättömyys ovat osa tämän hallituksen poliittista agendaa koko vaalikauden, Orpo sanoi.

Henriksson kirjoittaa sovusta keskiviikkona iltakuudelta viestipalvelu X:ssä.

– Olemme hetki sitten puheenjohtajien kesken löytäneet hallituksen tiedonannosta sovun. Tulen viemään neuvottelutuloksen eduskuntaryhmälle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU