Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Työmarkkinat

7.5.2025 10:34 ・ Päivitetty: 7.5.2025 10:34

Pääkaupunkiseudun lähiliikenteen konduktöörit lakkoon – taustalla aie korvata konduktöörit järjestyksenvalvojilla

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Pääkaupunkiseudun lähiliikenteen konduktöörit ovat lakossa torstaina ja perjantaina. Työnseisauksella vastustetaan VR:n konduktöörien korvaamista järjestyksenvalvojilla HSL-alueen liikenteessä.

Demokraatti

Demokraatti

Julkisten ja hyvinvointialojen liittto JHL:n julistaman kaksipäiväisen työnseisauksen kohteena ovat raidealan työehtosopimuksen lähiliikenteessä olevat työtehtävät. Työtaistelu alkaa torstaina heti puolenyön jälkeen ja päättyy perjantaina kello 23.59. Lakko koskee kaikkia tällä aikavälillä alkavia työvuoroja.

JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström sanoo, että liitto ei hyväksy työnantajan työehtoshoppailua. JHL torppaa VR:n aikeet korvata pääkaupunkiseudun lähijunien konduktöörit edullisemmassa työehtosopimuksessa olevilla järjestyksenvalvojilla.

– HSL-alueen konduktöörien määrää on vähennetty joka vuosi HSL:n esitysten mukaan. Vähentäminen on johtanut lähijunissa turvallisuustason laskuun, mikä vaikuttaa matkustajien lisäksi junien matkustamohenkilökuntaan, Ekström sanoo tiedotteessa.

– Nyt VR ja HSL ovat sopineet ”uudesta palvelumallista”, jossa käytännössä loput konduktöörit ollaan korvaamassa järjestyksenvalvojilla. VR on aloittanut yt-neuvottelut, joissa irtisanomisuhan alla on 130 163:sta lähiliikenteen konduktööristä, hän jatkaa.

Konduktöörin apu on korvaamatonta monille matkustajaryhmille.

EKSTRÖM ihmettelee, miten yhden ammattiryhmän irtisanominen ja laadukkaan matkustajakokemuksen rapauttaminen auttavat yhtiötä sen kohti maailman parasta, kuten VR visiossaan ”yhteisellä matkalla maailman parhaaksi” linjaa.

Lisää aiheesta

JHL pitää selvänä, että junissa tarvitaan konduktöörejä. Ekström muistuttaa, että konduktööri neuvoo reiteissä, auttaa lipun ostossa ja varmistaa sujuvan matkanteon kaikille – myös iäkkäille, liikuntarajoitteisille ja lasten kanssa matkustaville.

– Se on hyvää palvelua. Konduktöörin apu on korvaamatonta monille matkustajaryhmille. Heidän poistamisensa heikentää julkisen liikenteen esteettömyyttä.

– Konduktööri on junan ammattilainen, joka huolehtii matkustajien turvallisuudesta, valvoo järjestystä ja toimii apuna hätätilanteissa. Jos konduktöörit korvataan järjestyksenvalvojilla, menetetään laadukas palvelu ja matkustuskokemus.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU