Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

23.9.2023 06:12 ・ Päivitetty: 23.9.2023 06:12

Päivä ja yö ovat tänään yhtä pitkiä

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Koiranulkoiluttaja Helsingissä 22. syyskuuta 2023.

Tänään on syyspäiväntasaus eli päivä, jona yö ja päivä ovat yhtä pitkiä. Päivät lyhenevät pohjoisella pallonpuoliskolla joulukuun lopulle eli talvipäivänseisaukseen saakka.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Seuraavan kerran yö ja päivä ovat yhtä pitkiä kevätpäiväntasauksena maaliskuun lopulla.

SYYSPÄIVÄNTASAUKSESSA aurinko paistaa kohtisuoraan päiväntasaajalle. Sen jälkeen pohjoinen pallonpuolisko kallistuu poispäin Auringosta, minkä vuoksi valoisan ajan kesto lyhenee. Eteläisellä pallonpuoliskolla taas aletaan mennä kohti kesää.

Sääpalvelu Foreca kertoo verkkosivullaan, että sää alkaa pohjoisilla leveysasteilla kylmetä syyspäiväntasauksen jälkeen nopeasti, sillä auringonsäteilyn määrä vähenee.

-  Kesän aikana lämpöä varastoineet suuret vesistöt kuitenkin lämmittävät säätä vielä pitkälle syksyyn ja alkutalveen saakka, sääpalvelu kertoo.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU