Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

19.8.2020 12:57 ・ Päivitetty: 19.8.2020 12:57

Palkansaaja voi vähentää kasvomaskeista koituvia kuluja verotuksessa – Verohallinto antoi neuvot

Työntekijä voi vähentää maskeista aiheutuneita kuluja verotuksessa, Verohallinto linjaa.

Demokraatti

Demokraatti

Verohallinto kertoo tiedotteessa, että asiasta on tullut paljon kysymyksiä elokuun aikana. Kun Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL julkaisi 13.elokuuta suosituksen, joka kannustaa maskin käyttöön joukkoliikenteessä, tuli tarve tarkastella myös maskien verotukseen liittyviä asioita uudestaan.

– Verohallinto suhtautuu vakavasti Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen suositukseen ja halusimme tehdä linjauksen maskien verokohtelusta nopeasti. Haluamme tukea vastuullista toimintaa koronatilanteessa myös verotuksen keinoin, Verohallinnon johtava veroasiantuntija Tero Määttä sanoo tiedotteessa.

Verohallinto neuvoo tiedotteessa, että maski on tulonhankkimiskulu silloin, kun maskia käytetään töissä.

”Jos maski on välttämätön työssä ja työntekijä hankkii maskin itse, voi työntekijä vähentää maskeista aiheutuneet kulut työnhankkimiskuluina. Jokaiselle palkansaajille myönnetään automaattisesti 750 euron tulonhankkimisvähennys. Jos sinulle kertyy tulonhankkimismenoja enemmän kuin 750 euroa vuodessa, ilmoita kaikki tulonhankkimismenot verotuksessa. Jos tulonhankkimismenot ovat alle 750 euroa, sinun ei tarvitse ilmoittaa kuluja.”

Kun kasvomaski hankitaan kodin ja työpaikan väliselle matkalle, se on matkakulu. Verohallinnon linjauksen mukaan maskikuluja voi vähentää kaksi euroa jokaiselta työpäivältä, joina työntekijä on kulkenut kodin ja työpaikan välisen matkan julkisella kulkuvälineellä itse ostamaansa maskia käyttäen. Kahden euron vähennyksiin ei tarvita erillistä selvitystä, Verohallinto selvittää.

Maskikuluja voi vähentää vain niiltä matkoilta, jotka on tehty THL:n antaman suosituksen jälkeen. Omavastuu kodin ja työpaikan välisissä matkakuluissa on 750 euroa. Jos matkakustannuksia kertyy tätä enemmän, tulee verotuksessa ilmoittaa kaikki kustannukset. Verohallinto painottaa, että omavastuuosuutta ei pidä vähentää itse.

 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU