Pääkirjoitukset
17.2.2022 07:58 ・ Päivitetty: 17.2.2022 08:40
Perussuomalaisten romahduksen ja keskustan nousun takaa pilkistää jännittävä menestystarina, johon juuri kukaan ei kiinnitä huomiota
Tuoreen Helsingin Sanomien puoluegallupin mehukkaimmat muutokset ovat löytäneet hyvin tiensä otsikoihin. Perussuomalaisten kannatus syöksyy samaa vauhtia kuin keskustan kannatus nousee: peräti 2,1 prosenttiyksikköä suuntiinsa. Puolueiden välinen ero, 1,4 %-yksikköä, on pienemmillään liki kolmeen vuoteen.
Taustalla lienee muun muassa rekyyliä tammikuun aluevaaleista. Niissä keskustan kannatus oli yli 19 % ja perussuomalaisten vain nipin napin yli 11 %. Bensan hinnalla ja maahanmuutolla joka välissä elämöiminen ei ole nostanut vaalien jälkeenkään perussuomalaisten profiilia potentiaalisena pääministeripuolueena, päinvastoin.
Melkein otsikkoon, ingressiin, ylsi Helsingin Sanomien alkuperäisessä uutisessa kokoomuksen kannatuksen nousu suurimmilleen (21,9 %) yli neljään vuoteen mutta myös vihreiden kannatuksen nuupahtaminen alimmilleen lähes seitsemään vuoteen, 9,3 prosenttiin.
SDP:N kannatus eduskuntavaaleja koskevassa kyselyssä on pyörinyt jo pitkään noin 19 prosentissa. Luku ei tapaa nousta otsikoiden laatijoiden poimintoihin varmaankaan syystä, ettei siinä ole tapahtunut juuri muutoksia pitkiin aikoihin.
Lisää aiheesta
Näkökulmaa vain vähän vaihtamalla voi kysyä, eikö ole mielenkiintoista, kuinka korkealla SDP:n kannatus edelleen on pääministeripuolueen asemassa ja alituisessa mediatutkassa. Kannatushan on selvästi korkeammalla kuin eduskuntavaaleissa 2019, jotka SDP voitti. Tyypillisesti pääministeripuolue kärsii viimeistään tässä vaiheessa kautta vastuunkantajan taakkaa, jonka voisi teoriassa kuvitella näkyvän nyt myös SDP:n suosiossa.
Voisiko siis kuitenkin olla, että kaikesta oppositio- ja mediakritiikistä huolimatta hallitus ja SDP ovat itse asiassa onnistuneet aika hyvin poikkeuksellisen vaikeissa oloissa, koronan keskellä ja Venäjän pullistelun luoman uuden kansainvälisen kriisin edessä? Kuulostaako mitenkään mahdolliselta?
Hallituspuolueiden yhteiskannatus on nyt 54,9 %, kun se oli viime eduskuntavaaleissa 55,7 %. Ainoat hallituspuolueet, joiden kannatus on HS:n gallupissa korkeammalla kuin viime eduskuntavaaleissa, ovat SDP ja keskusta ja nimenomaan tässä järjestyksessä. Jännittävää, eikö totta?
Ovatko asiat sittenkin sillä mallilla miltä näyttävät, kohtalaisen hyvin?
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
17.2.2022 06:10
HS-gallup: Perussuomalaisille tyly pudotus
