Politiikka
26.1.2019 18:18 ・ Päivitetty: 26.1.2019 18:25
Perustuslakiasiantuntija hämillään Ben Zyskowiczin hyökkäyksestä: ”Vähän muuten outoa draamaa”
Kiistely hallituksen sote- ja maakuntauudistuksesta kiihtyy. Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz ei ole tällä kertaa opposition kimpussa vaan kyseenalaistamassa perustuslakiasiantuntijoiden toimia.
– Toinen ihan vakava kysymys on, että kuinka korrektia on se, että pari perustuslakivaliokunnan asiantuntijaa pyrkivät julkisuuden kautta painostamaan perustuslakivaliokuntaa, Zyskowicz laukoo Verkkouutisissa.
Syytös, vaikkakin hieman vihjaileva sellainen, on poikkeuksellisen kova.
Lisäksi Zyskowiczin mukaan sote-asiantuntijat ovat täysin eri linjoilla uudistuksen vaikutuksista kuin perustuslakivaliokunnan kuultavana olevat valtiosääntöoikeuden professorit.
Paine sote-uudistuksen viemisessä eteenpäin on nyt todella kova. Entinen sosiaali- ja terveysministeri ja entinen Kelan pääjohtaja Liisa Hyssälä on jo aiemmin ollut liikkeellä samansuuntaisella viestillä Twitterissä.
– Perustuslakivaliokunnan käyttämät asiantuntijat Lavapuroja Ojanen ovat kesken perustuslakivaliokunnan sote käsittelyn lausuneet medialle negatiivisen mielipiteensä laista. Painostetaanko tällä valiokuntaa keskeneräisessä tilanteessa? Hyssälä kysyi.
Perustuslakivaliokunnan käyttämät asiantuntijat Lavapuro ja Ojanen ovat kesken perustuslakivaliokunnan sote käsittelyn lausuneet medialle negatiivisen mielipiteensä laista. Painostetaanko tällä valiokuntaa keskeneräisessä tilanteessa? #sote #laki
— Liisa Hyssälä (@LHyssala) January 23, 2019
Perustuslakiasiantuntijoita moiset argumentit ihmetyttävät.
Zyskowiczin ja Hyssälän mietteillä on taustansa professorien ja perustuslakiasiantuntijoiden Juha Lavapuron ja Tuomas Ojasen STT:lle antamassa haastattelussa, jossa he kertoivat, millaisia ongelmia soteen liittyy.
Ojanen kertoi pitävänsä ongelmallisena perustuslain näkökulmasta sitä, että lainsäätäjä omaksuisi tieten tahtoen sellaisia sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmän perusrakenneratkaisuja, joissa on suuri riski epäonnistua riittävien palvelujen yhdenvertaisessa takaamisessa ihmisille.
– Sama kuin merikapteeni valitsisi sellaisen väylän, jolla varmasti ajetaan karille, hän sanoi.
Aivan ensimmäisenä Lavapuron ja Ojasen edesottamuksista kertoi aikanaan Uusi Suomi.
Juha Lavapuro on ihmeissään Ben Zyskowiczin väitteistä. Hän päivittää asiasta kolmen kohdan tviittiketjulla:
Perustuslakivaliokunnan kuulemiskutsussa muuten nimenomaisesti pyydettiin "ottamaan huomioon myös aikaisemmin toimitetut sote-substanssiasiantuntijoiden lausunnot, siltä osin kuin niillä on valtiosääntöoikeudellista merkitystä". 1/3 https://t.co/JGyjdDFPUV
— Juha Lavapuro (@JuhaLavapuro) January 26, 2019
Vähän muuten outoa draamaa yhdestä STT:n haastattelusta. On ollut tähän asti aivan tavanomaista, että PeV:n kuulemat asiantuntijat selostavat omia kantojaan toimittajille, jos niitä kysytään. Ei se mitään painostamista ole vaan avoimeen yhteiskuntaan kuuluvaa sananvapautta. 3/3.
— Juha Lavapuro (@JuhaLavapuro) January 26, 2019
Vai ovat sote-asiantuntijat "aivan eri mieltä" kuin me siitä, että #sote-uudistus heikentäisi paljon palveluja tarvitsevien asemaa? Laitetaanpa Zyskowiczin väite muistiin ja tarkistetaan asia, kun sote-asiantuntijoiden lausunnot tulevat julkisiksi. JL & TO https://t.co/Hhxa1hiSdv
— perustuslakitweet (@plblogi) January 26, 2019
2/2 Ja kun on lausunut PeV:lle, mitään siinä yhteydessä saatua tietoa ei tule hyödyntää julkisessa keskustelussa – siis esim luottamuksellisia asiakirjoja, toisten asiantuntijoiden kantoja tai kansanedustajien kysymyksiä. Oma työ, omat kannat, julkiset lähteet ovat kaikki okei
— Martin Scheinin FIN (@MartinScheininF) January 24, 2019
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.