Politiikka
12.4.2019 08:07 ・ Päivitetty: 12.4.2019 09:08
Pimityskohu: Valtiovarainministeriö lupaa tiedotteen kello 12 jälkeen
Helsingin Sanomien haastattelemien eduskunnan virkamiesten mukaan valtiovarainministeriö olisi pimittänyt maakunta- ja sote-uudistuksen ratkaisevilla hetkillä eduskunnalta olennaisia tietoja.
Lehden mukaan valtiovarainministeriön hallintopolitiikan alivaltiosihteeri Päivi Nerg ei ole viestien perusteella puuttunut havaittuun ongelmaan tai riskiin. Nerg oli valtiovarainministeriössä keskeisessä asemassa maakunta- ja sote-uudistuksen valmistelussa.
Nergon puolustanut toimintaansa perjantaina Twitter-tilillään. Nerg puhuu ”mielikuvista yhden vuodetun, kontekstista irroitetun sähköpostivuodon perusteella”.
”Sisäinen keskustelu on usein tosi moninaista, varmaan kaikissa organisaatiossa. Koko ketjusta irroitettu juttu antaa erikoisen kuvan, se totta.”
Lue lisää: Päivi Nerg kohu-uutisesta: ”Koko ketjusta irrotettu juttu antaa erikoisen kuvan, se totta”
Demokraatti on uutisoinut, että asiasta on kanneltu oikeuskanslerille.
Lue lisää: Valtiovarainministeriön virkamiesten toiminnasta tehty kantelu oikeuskanslerille
Rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan poliisin olisi syytä selvittää pimittivätkö valtiovarainministeriön virkamiehet tietoja eduskunnalta maakunta- ja sote-uudistuksen yhteydessä.
Lue lisää: Professori: Poliisin syytä selvittää valtiovarainministeriön pimitysepäilyt
Demokraatti on tavoitellut kommenttia varten valtiovarainministeriöstä kansliapäällikkö Martti Hetemäkeä ja alivaltiosihteeriä Päivi Nergiä sekä sote-uudistuksesta vastanneita ministereitä tuloksetta.
Valtiovarainministeriöstä kerrotaan, että he julkaisevat tiedotteen asiasta kello 12 jälkeen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.