Ulkomaat
10.4.2018 05:05 ・ Päivitetty: 10.4.2018 05:05
Pohjois-Korean valtiollinen uutistoimisto: Kim Jong-un puhui puolueen kokouksessa Trump-tapaamisesta
Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un on puhunut puolueen kokouksessa tapaamisestaan Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kanssa, kertoo Pohjois-Korean hallinnon äänitorvena toimiva uutistoimisto KCNA.
Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun Pohjois-Korea on kertonut Kimin itse mainitsevan suunnitellun tapaamisen.
Aiemmin kiinalainen uutistoimisto Xinhua on kertonut Kimin sanoneen Kiinan-vierailullaan, että Pohjois-Korea on halukas käymään dialogia ja pitämään huippukokouksen Yhdysvaltain kanssa. Ennen tätä Etelä-Korea oli kertonut, että Kim tarjoutui tapaamaan Trumpin.
Trumpin ja Kimin on ollut määrä tavata toisensa toukokuussa. Trump kuitenkin kertoi maanantaina, että tapaaminen saatetaan järjestää myös vasta kesäkuun puolella. Asiasta uutisoi muun muassa ABC News.
Kimin on lisäksi tässä kuussa määrä tavata Etelä-Korean presidentti Moon Jae-in.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
2.4.2018 20:02
Trump neuvottelee Japanin pääministerin kanssa Pohjois-Koreasta
Ulkomaat
29.3.2018 04:21
Trump ja Kim Jong-un saattavat tavata – paikka edelleen epäselvä
Ulkomaat
28.3.2018 04:23
Valkoinen talo: Pohjois-Korean painostaminen toimii
Ulkomaat
28.3.2018 04:19
Pohjois-Korean ja Kiinan johtajat tapasivat – Kim Jong-un: ”Kysymys Korean niemimaan ydinaseriisunnasta voidaan ratkaista”