Työmarkkinat
15.4.2025 14:09 ・ Päivitetty: 15.4.2025 14:09
Poikkeuksellinen lakkovaroitus henkilöstöalalle – ”Toivottavasti järki voittaa”
Toimihenkilöliitto Erto on jättänyt lakkovaroituksen henkilöstöalalle. Liiton mukaan neuvottelut työnantajia edustavan Henkilöstöala Helan kanssa ovat ajaneet karille.
- Lakkovaroitus oli nyt ainoa vaihtoehto. Emme voi hyväksyä äidin palkallisen perhevapaan lyhentämistä, sairausajan palkan heikentämistä ja yleisen linjan alittavaa palkkaratkaisua, sanoi Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen tiedotteessa.
Kolmipäiväinen lakko koskee henkilöstöalan työehtosopimuksen piirissä tehtäviä töitä ja se alkaa 5. toukokuuta, ellei sopua synny sitä ennen. Erton mukaan lakko olisi kaikkien aikojen ensimmäinen henkilöstö- ja henkilöstövuokrausalalla.
Aaltonen peräänkuuluttaa reiluutta ja yhdenvertaista kohtelua työmarkkinoilla.
– Henkilöstöalan työntekijöitä, joista lähes kaikki työskentelevät vuokratyöntekijöinä, pitää kohdella reilusti. Toivottavasti järki voittaa ja saavutamme hyväksyttävän neuvottelutuloksen ennen lakon alkamista.
Erton mukaan henkilöstöalan työehtosopimuksen tarkoittamasta vuokratoimihenkilön työstä on kyse, kun sitä tehdään toimisto-, taloushallinto- ja ICT-alan tehtävissä. Lisäksi henkilöstöalan työehtosopimuksen tarkoittamaa työtä on henkilöstöalan yrityksen omassa toimistossa tehtävä työ.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.