Ulkomaat
4.7.2018 04:54 ・ Päivitetty: 4.7.2018 04:54
Poliisi ampui 22-vuotiaan – nuorisojoukot sytyttivät tulipaloja yön levottomuuksissa Nantesissa
Ranskan Nantesissa nuorisojoukot ovat yöllä ottaneet yhteen poliisin kanssa ja sytyttäneet tulipaloja poliisin ammuttua 22-vuotiaan miehen myöhään tiistai-iltana.
Viranomaislähteiden ja silminnäkijöiden mukaan levottomuuksissa Breilin kaupunginosassa nuorisojoukot ovat sytyttäneet tuleen autoja ja osia ostoskeskuksesta. Osa poliisin kanssa yhteen ottaneista mellakoijista on käyttänyt polttopulloja.
Nuoren miehen kuolemaan johtanut ampuminen on poliisin tutkinnassa. Ampuminen tapahtui puoli kymmeneltä tiistaina illalla Suomen aikaa sen jälkeen, kun poliisi oli pysäyttänyt auton liikennerikkomuksen vuoksi.
Kun kuljettajan henkilöllisyyttä ei voitu varmentaa, poliisit yrittivät viedä hänet asemalle. Poliisin mukaan kuljettaja vastusteli ja löi yhtä poliisia. Toinen poliisi ampui nuorta miestä, joka kuoli verenvuotoon ennen kuin hänet ehdittiin viedä sairaalaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.