Kotimaa
31.7.2019 10:44 ・ Päivitetty: 31.7.2019 10:44
Poliisi Kokemäellä havaitusta tietoturvahyökkäyksestä: Tietojärjestelmille on aiheutunut laajaa vahinkoa
Satakunnassa sijaitsevan Kokemäen kaupungin tietoverkkoihin kohdistunut hyökkäys aiheutti kaupungin toiminnoille ja tietojärjestelmille laajaa vahinkoa, kertoo poliisi. Vielä ei ole ilmennyt, että dataa olisi joutunut ulkopuolisten haltuun.
– Toistaiseksi ei ole myöskään syytä epäillä terveystietojen tietosuojan vaarantuneen, poliisi kertoo tiedotteessa.
Hyökkäys havaittiin Kokemäellä maanantaina. Poliisin mukaan kaupungin tietokoneet saastutti haittaohjelma, joka laukaisi näytöille ilmestyvän kiristysviestin.
– Samanaikaisesti ohjelma on salannut tietokoneella olevat tiedot, jotta niihin ei päästä käsiksi. Sama salaaminen eli kryptaus on tapahtunut myös palvelimille.
Myös Lahden kaupungin tietojärjestelmään tehtiin kyberhyökkäys kesäkuussa, mikä lamaannutti osittain tietoverkon toiminnan.
Poliisin mukaan Kokemäen tapaus ei ole Lahden hyökkäyksen kanssa samanlainen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
17.7.2019 09:43
Hakkerit varastivat miljoonien ihmisten tiedot verottajalta Bulgariassa
Kotimaa
18.7.2019 12:44
Kasvokuvia vanhentava FaceApp ei ole Venäjän salajuoni, mutta yksityisyyden suojalle siinä piilee uhkia
Politiikka
26.6.2019 07:20
”Maanläheinen kansanmies, jonka tyyliä arvostin” – Puolustusministeri Kaikkonen nostaa esikuvakseen keskustalegendan
Ulkomaat
24.6.2019 07:49
Iran: Yhdysvallat ei ole koskaan onnistunut kyberiskussa Irania vastaan