Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

27.12.2022 12:45 ・ Päivitetty: 27.12.2022 12:45

Poliisi pyytää ottamaan yhteyttä, jos on joutunut järjestyksenvalvojan pahoinpitelemäksi

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Kuvituskuvassa Avarn Securityn järjestyksenvalvoja.

Pahoinpitelyistä epäillyt järjestyksenvalvojat ovat Avarn Security -turvallisuuspalvelujen henkilökuntaa, vahvistaa yhtiön toimitusjohtaja Niclas Sacklén STT:lle sähköpostitse. Asiasta kertoi aiemmin Yle ja Helsingin Sanomat.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Itä-Uudenmaan poliisi kertoi eilen ottaneensa kiinni kuusi järjestyksenvalvojaa, joiden epäillään pahoinpidelleen työssään ihmisiä. Epäillyt rikokset ovat tapahtuneet pääradan lähettyvillä Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla. Poliisin mukaan tekoja yhdistää järjestyksenvalvojien toimivallan räikeä ylittäminen sekä uhrien nöyryytys ja alistaminen. Uhreja on esimerkiksi lyöty teleskooppipampulla ja potkittu.

- Epäillyissä rikoksissa järjestyksenvalvojat ovat kuljettaneet heidän työtehtävillään kohtaamat kohdehenkilöt suojaisampaan paikkaan juna-asemien läheisyydessä, jonka jälkeen he ovat pahoinpidelleet uhrit ja kuvanneet teot, poliisin tiedotteessa kerrotaan.

Sacklénin mukaan yhtiössä aloitettiin eilen sisäinen selvitys.

– Avustamme tietenkin myös viranomaisia heidän tutkimuksissaan kaikin voimin. Kaikista kenttätapahtumista tehdään tilanneraporttia. Näistä tapauksista saimme tietää poliisilta jouluviikonloppuna, onneksi vastaavia tapauksia ei ole kantautunut korviini – meillä on sentään lähes 3 500 työntekijää, Sacklén viestitti STT:lle.

VR vahvistaa, että se ostaa vartiointi- ja järjestyksenvalvonnan palvelut Avarn Securitylta.

Yhteishankintasopimuksessa on mukana myös muita julkisen liikenteen toimijoita, kertoo VR:n turvallisuuspäällikkö Tero Pyörökivi STT:lle sähköpostitse.

Pyörökiven mukaan VR:llä ei ole tapauksesta enempää tietoa kuin mitä mediassa on tullut ilmi.

POLIISIN mukaan pahoinpitelykokonaisuus paljastui, kun yksittäinen sivullinen ilmoitti poliisille pahoinpitelystä. Poliisi etsii vielä tunnistamattomia uhreja kahdeksassa eri pahoinpitelytapauksessa.

Poliisi pyytää ottamaan yhteyttä, jos on joutunut järjestyksenvalvojan pahoinpitelemäksi Malminkartanon juna-asemalla viime helmikuussa, Tikkurilan juna-asemalla kesäkuussa tai lokakuussa tai Vantaan Aviapoliksessa marraskuussa.

Lisäksi poliisi pyytää uhreja ilmoittautumaan tapauksissa, joissa uhria on pahoinpidelty tuntemattomaksi jääneessä paikassa syyskuussa ja niin ikään tuntemattomiksi jääneissä paikoissa joulukuussa. Yhdessä tapauksista uhri on viety metsään, jossa häntä on lyöty teleskooppipatukalla.

- Toivomme, että edellä mainittuihin tapauksiin liittyvät asianomistajat olisivat poliisiin yhteydessä. Tutkinnan kannalta on erittäin tärkeää, että tavoitamme muut uhrit, poliisin tiedotteessa sanotaan.

Pahoinpitelyn uhrit voivat olla yhteydessä osoitteeseen vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi.

Itä-Uudenmaan poliisin viestinnästä kerrotaan, että tutkinnasta on mahdollista antaa lisätietoja aikaisintaan torstaina.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU