Kotimaa
8.3.2017 10:25 ・ Päivitetty: 8.3.2017 10:27
Postilaisten tuska ei helpota: yhtiö jakaa taas potkuja
Postin hallinnollisia tehtäviä koskeneet yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet. Posti vähentää enintään 33 työntekijää, heistä 29 irtisanotaan. Vähennystarve pieneni kymmenellä ihmisellä alkuperäisestä arviosta, yhtiö tiedotti keskiviikkona.
Tammikuun lopussa aloitetut yt-neuvottelut koskivat Postin yksiköistä muun muassa henkilöstöhallintoa ja taloutta sekä osaa paketti- ja logistiikkapalveluista.
Postin mukaan neuvottelujen taustalla oli tarve turvata Postin kannattavuus alan rajussa rakennemuutoksessa. Sen mukaan suunnitellut henkilöstövähennykset eivät vaikuta palveluihin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
28.2.2017 11:14
Postin toimitusjohtaja: Vuoden loppupuolella näkyi jo valoa tunnelin päässä
Politiikka
8.2.2017 17:01
”Hallituksen sielu ilmentyy postilaissa” – SDP:n Taavitsainen hiiltyi: Pakottaminen on motto
Politiikka
8.2.2017 18:40
Bernerin aikeet kirvoittivat kärjekkäitä kommentteja: ”Hitaampi on huono kilpailuvaltti Postille”
Politiikka
27.1.2017 13:45
”Kirjeen voisi jatkossa luottaa olevan perillä vasta viikon päästä” – Taimela: Postilain uudistus vauhdittaa palveluiden alamäkeä