Politiikka
17.1.2024 15:45 ・ Päivitetty: 17.1.2024 15:46
Presidenttiehdokkaiden kanta hämmentää – professori: ”Tuskin toteutettavissa”
Hallinto-oikeuden emeritusprofessori Olli Mäenpää pitää Ilta-Sanomien presidenttitentissä esiin nostettua ajatusta Suomen kansalaisuuden takautuvasta poistamisesta epäselvänä ja erikoisena.
Presidenttiehdokkailta kysyttiin IS:n tiistain tentissä kannattavatko he kansalaisuuden takautuvaa poistamista kaikilta Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisilta. Kätensä nostivat tentissä ylös myöntymisen merkiksi kokoomuksen Alexander Stubb, nyt liikeen Hjallis Harkimo, perussuomalaisten Jussi Halla-aho ja KD:n Sari Essayah.
– Se, että puututaan kansalaisuuden kaltaiseen merkittävään oikeuteen, voi tapahtua ainoastaan lain nojalla. Meillä ei taannehtivia lakeja hyväksytä, siis sellaisia lakeja, joilla on vaikutuksia aikaisempaan oikeustilaan. Siinä mielessä se on juridisesti hyvin hankala ajatus. Tuskin toteutettavissa, Mäenpää toteaa Demokraatille.
KÄYTÄNNÖSSÄ lakia voitaisiin kuitenkin muuttaa niin, että toimivaltainen viranomainen saisi valtuudet peruuttaa Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaiselta Suomen kansalaisuuden.
– Siinä pitäisi olla vahvempaakin perustetta kuin se, että halutaan poistaa kaksoiskansalaisuus. Lähinnä tulevat mieleen erityisen merkittävät turvallisuusriskit ja sen tyyppiset seikat.
Mikäli kansalaisuuden poistaminen esimerkiksi turvallisuussyistä säädettäisiin mahdolliseksi, päätöksen tulisi Mäenpään mukaan perustua yksilölliseen harkintaan.
Suomen kansalaisuuden poistaminen kaikilta Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisilta ei siis olisi kovin helppoa edes teoriassa.
Venäjän suurlähetystö Helsingissä ilmoitti lokakuussa, ettei se ota toistaiseksi vastaan hakemuksia Venäjän kansalaisuudesta luopumisesta. Asiaan kiinnitti huomiota tiistain tentissä Pekka Haavisto. Venäjä ei myöskään tunnusta kaksoiskansalaisuutta, vaan pitää heitä yksinomaan Venäjän kansalaisina.
MYÖS vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkkö huomauttaa tiedotteessaan, ettei Venäjän kansalaisuudesta luopuminen ole yksinkertaista.
– Ensinnäkin se voi olla helpommin sanottu kuin tehty: moni tätä yrittänyt on törmännyt seinään, kun kansalaisuudesta luopumista ei ole syystä tai toisesta Venäjän päässä käsitelty. Toiseksi: Suomella ei tietenkään ole toimivaltaa Venäjän kansalaisuuksia koskien. Jos ja kun Stubb ja Halla-aho haluavat nimenomaan Suomen toimivan asiassa, kyse on Suomen kansalaisuuden poistamisesta näiltä ihmisiltä, Hyrkkö sanoo tiedotteessaan.
Hyrkkö muistuttaa, että Suomen kansalaisuuden poistaminen on tähän saakka vaatinut erittäin painavat perusteet, esimerkiksi syyllistymisen maanpetokseen, valtiopetokseen tai terrorismirikokseen.
ITÄ-SUOMEN yliopiston professori Olga Davydova-Minguet pitää Ilta-Sanomien haastattelussa kaksoiskansalaisuuksien takautuvaa poistamista mahdottomana ajatuksena.
- Venäjän kaksoiskansalaiset ovat saaneet Suomen kansalaisuuden asuttuaan Suomessa tietyn aikaa, suorittaneet kielikokeen ja osoittaneet olevansa moitteettomia kansalaisia. Keskustelulla kaksoiskansalaisuuden poistamisesta takautuvasti vain kyykytetään näitä ihmisiä. Sen sijaan, että lisättäisiin Suomen sisäistä ja ulkoista turvallisuutta, saavutetaan jotain ihan päinvastaista.
- Tämä keskustelu on täysin irrallaan todellisuudesta. Se johtaa vain siihen, että syyttömiä ihmisiä syyllistetään, Davydova-Minguet kommentoi IS:lle.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.