Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.3.2021 10:51 ・ Päivitetty: 4.3.2021 10:51

Prinssi Philipille, 99, on tehty onnistunut sydänleikkaus

LEHTIKUVA / AFP Adrian Dennis

Britanniassa prinssi Philipille, 99, on tehty onnistunut sydänleikkaus, kertoo Buckinghamin palatsi. Hovin mukaan prinssi Philip leikattiin lontoolaisessa yksityissairaalassa hänellä jo ennestään olleen sydänsairauden vuoksi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

–  Hänen kuninkaallinen korkeutensa jää vielä päiviksi sairaalaan saamaan hoitoa, lepäämään ja toipumaan, hovi kertoi.

Prinssi Philip on ollut sairaalassa nyt yli kaksi viikkoa, mikä on herättänyt huolta hänen terveydentilastaan. Hän täyttää kesäkuussa 100 vuotta.

Kuningatar Elisabet II, joka on 94-vuotias, on jatkanut kuninkaallisia tehtäviään miehensä sairaudesta huolimatta.

Pari on ollut naimisissa yli 73 vuotta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU