Työmarkkinat
23.2.2023 11:16 ・ Päivitetty: 23.2.2023 11:16
Pro kiristää ruuvia vakuutusalalla – ”On ilmeistä, että tulosta ei saada aikaan vain neuvottelemalla”
Ammattiliitto Pro on päättänyt ylityökiellosta ja liukumasaldojen kerryttämiskiellosta vakuutusalalle.
Kiellot alkavat maanantaina 27. helmikuuta ja ne ovat voimassa siihen asti, kunnes uusi työehtosopimus solmitaan.
Vakuutusalan työehtosopimusneuvotteluja on käyty jo viikkotolkulla. Neuvottelut alkoivat Pron mukaan rakentavassa hengessä, mutta ratkaisuvaiheessa työnantajaliitto Paltalla ei ollutkaan valmiutta tehdä neuvottelutulosta.
– Valitettavasti emme saaneet ratkaisua aikaan eilen eikä neuvottelujen jatkaminen tällä viikolla sopinut Paltalle, Pron finanssisektorin johtaja Antti Hakala toteaa tiedotteessa.
Edellinen työehtosopimus päättyi jo tammikuun lopussa. Osapuolten näkemyserot esimerkiksi palkankorotuksista ovat edelleen suuret, Hakala kertoo.
– Pääosa palkankorotuksista pitää maksaa kaikille kohdentuvina yleiskorotuksina. Taloustilanne tulee jatkumaan vaikeana myös ensi vuonna eikä ostovoimaa pystytä turvaamaan ilman yleiskorotuksia.
– On ilmeistä, että neuvottelutulosta ei saada aikaan vain neuvottelemalla, Hakala perustelee kieltoja.
Ylityökiellon aikana toimihenkilöt tekevät töitä vain työehtosopimuksen mukaisen säännöllisen työajan verran. Liukumasaldojen kerryttämiskielto tarkoittaa sitä, että kukaan ei tee plustunteja eli kerrytä työaikasaldoja.
Neuvottelut jatkuvat 13. maaliskuuta. Pro kertoo olevansa valmis jatkamaan tarvittaessa neuvotteluja viipymättä. Tavoitteena on saavuttaa mahdollisimman nopeasti työehtosopimusratkaisu.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
