Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

30.8.2018 08:00 ・ Päivitetty: 30.8.2018 08:00

Puolet haluaa lopettaa tupakoinnin – syynä terveyshaitat ja hinta

Noin puolet suomalaisista tupakoitsijoista haluaisi lopettaa tupakoinnin, selviää tupakkapolitiikan asiantuntijajärjestö ASH:n teettämästä tutkimuksesta. Tupakoitsijoiden haluun lopettaa vaikuttavat tutkimuksen mukaan eniten tupakoinnin terveyshaitat, mutta myös tupakoinnin hinta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Perus- tai ammattikoulun käyneistä tupakoitsijoista 53 prosenttia haluaisi lopettaa tupakoinnin, korkeasti koulutetuista hieman vähemmän eli 47 prosenttia.

ASH:n mukaan 15–79-vuotiaista suomalaisista 16 prosenttia tupakoi päivittäin.

Nuuskaa tai sähkösavuketta käyttävien määrä väestöstä on muutaman prosentin luokkaa. Kummastakin ryhmästä suurin osa suhtautuu huolettomasti tuotteiden terveyshaittoihin.

Tutkimuksen toteutti Taloustutkimus. Tiedot kerättiin verkkopaneelilla toukokuussa ja tutkimukseen vastasi runsaat 6 000 ihmistä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU