Kotimaa
7.8.2026 09:39 ・ Päivitetty: 7.8.2026 09:39
Rajavartiolaitos: Itärajan esteaidan kaikki riistaportit suljetaan afrikkalaisen sikaruton vuoksi
Rajavartiolaitos sulkee toistaiseksi riistaportit kaikilla itärajan esteaidan käytössä olevilla osuuksilla. Rajavartiolaitos kertoi asiasta perjantaina viestipalvelu X:ssä.
Riistaportit suljetaan afrikkalaisen sikaruton vuoksi. Kaakkoisrajalla riistaportit ovat olleet suljettuina elokuun alusta lähtien.
Suomesta löytyi ensimmäisen kerran afrikkalaista sikaruttoa heinäkuun lopussa. Löydös tehtiin kuolleina löytyneistä villisian porsaista Virolahdella. Löydösalueen ympärille on perustettu tartuntavyöhyke, jossa rajoitetaan muun muassa metsästystä ja marjastusta. Maastosta myös etsitään kuolleita villisikoja.
Afrikkalainen sikarutto on sikojen vakava verenvuotokuumetauti, johon ei ole lääkettä tai rokotetta. Tauti ei tartu ihmisiin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
