Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

7.5.2018 05:24 ・ Päivitetty: 7.5.2018 05:24

Raju väite: Trump joutuu eroamaan – tulee niin paljon todisteita

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump.

Aikuisviihdetähti Stormy Danielsin eli Stephanie Cliffordin asianajaja antaa Guardianin haastattelussa ymmärtää, että Yhdysvaltain presidentistä Donald Trumpista voi olla luvassa lisää paljastuksia.

Asianajaja Michael Avenatti sanoo uskovansa, että Trump joutuu eroamaan ennen kautensa loppua.

Hänen mukaansa Trumpin rikkomuksista tulee niin paljon todisteita, ettei Trump voi jatkaa kauttaan loppuun. Avenatti ei kuitenkaan usko, että Trump saa virkarikossyytteitä.

Trumpin kausi jatkuu tammikuuhun 2021 asti.

Clifford on väittänyt olleensa salasuhteessa Trumpin kanssa. Hän on lisäksi kertonut, että Trumpin asianajaja Michael Cohen maksoi hänet hiljaiseksi ennen vuoden 2016 presidentinvaaleja. Trump on kiistänyt suhteen.

Avenattin mukaan julkisuuteen tulee uutta todistusaineistoa Trumpin ja Cohenin käytöksestä, joka kuvottaa amerikkalaisia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU