Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

18.11.2023 12:22 ・ Päivitetty: 18.11.2023 12:22

Ranne: Lappeenrannan lentokentän käyttöä pakotteiden kiertoon selvitetään

LEHTIKUVA / EEVA-MARIA BROTHERUS

Liikenne- ja viestintäministeriö selvittää, miten venäläisten pakotteiden kierto esimerkiksi Lappeenrannan lentokenttää hyväksikäyttämällä saadaan estettyä mahdollisimman tehokkaasti.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Asiasta kertoo liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) viestipalvelu X:ssä.

Ranne kirjoittaa, että asiaa on lähdetty selvittämään hänen käskystään.

Helsingin Sanomat kirjoitti tiistaina, miten venäläismatkustajat kiertävät pakotteita lentämällä yksityiskoneella. Etenkin Lappeenrannan kenttä on ollut venäläisten suosiossa.

Periaatteessa yksityiskoneiden vuokraamisen ei pitäisi olla mahdollista, sillä EU on kieltänyt venäläisten henkilöiden tai yhtiöiden omistamien, vuokraamien tai muuten hallinnoimien lentokoneiden liikennöinnin alueellaan.

Venäläismatkailijoiden runsaasta määrästä Lappeenrannan lentokentällä kirjoitti lauantaina myös Ilta-Sanomat.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU