Nyheter
10.7.2025 15:40 ・ Uppdaterad: 10.7.2025 15:42
Räsänen: När tar Samlingspartiets sommarteater slut?
Även SDP:s riksdagsledamot Joona Räsänen är förundrad över de dagliga frågorna från Samlingspartiets ledamöter som gäller hur anpassningsåtgärderna fördelas under nästa period. De som ställer de här frågorna har inte själva berättat om en enda lösning som gäller nästa mandatperiod.
– Varje dag dyker det upp en samlingspartist som frågar av SDP två år på förhand hur nästa valperiods anpassningsåtgärder exakt kommer att riktas, även om de som ställer frågorna inte kan berätta om en endaste lösning för att städa undan efter det kaoset det själva har förorsakat, förundrar sig Räsänen i sitt pressmeddelande.
I Samlingspartiet strävar man aktivt efter att glömma att på deras vakt skuldsätter sig Finland historiskt snabbt, sysselsättningsutvecklingen har varit den svagaste i Europa, företagens konkurser har redan nått recessionstidens siffror och till råga på allt har den finländska medelinkomsttagaren den högsta skattebördan på tio år.
– Med Samlingspartiets ledning håller den nuvarande regeringen på att lämna ett fasansfullt arv åt sin efterträdare. Det är nästan finländskt rekord i ansvarsflykt att redan halvvägs i den nuvarande perioden fråga hur SDP kommer att rikta nästa periods anpassningsåtgärder. Senast i vårens halvtidsöversyn fördjupade regeringen den offentliga ekonomins trångmål med sina egna beslut. Även av de här besluten skickade Samlingspartiet notan till skattebetalarna, genmäler Räsänen.
– Efter allt detta måste man fråga sig att när tar Samlingspartiets sommarteater slut? Det kan vara bättre att regeringen kastar ärligt in handduken i budgetmanglingen eftersom man redan nu vill ha andra att städa röran de själva har förorsakat, avslutar Räsänen.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Nyheter
9.7.2025 15:20
Rantanen: Dags för Samlingspartiet att bära sitt ansvar
Nyheter
4.7.2025 12:30
Skinnari uppmuntrade OSSE att dryfta säkerheten mer övergripande
Nyheter
3.7.2025 14:00
Yles partimätning: Socialdemokraternas försprång till Samlingspartiet ökar igen
Huvudnyheter
28.6.2025 14:30
Emilia Kangaskolkka: Pride är en global rörelse