Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

14.8.2026 05:54 ・ Päivitetty: 14.8.2026 05:57

Roskisnaama jäi toiseksi – Nigel Farage pääsi takaisin brittiparlamenttiin

LEHTIKUVA / AFP
Farage kuvattiin poistumassa äänestyspaikalta.

Oikeistopopulistisen reformipuolueen johtaja Nigel Farage on voittanut Britannian Clactonissa käydyt parlamentin täytevaalit.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Farage sai yli 22 000 ääntä ja nousee takaisin parlamenttiin, kun hänen päävastustajansa satiirihahmo Count Binface eli Kreivi Roskisnaama sai reilut 9 000 ääntä.

Farage ei osallistunut tulosten julkistamiseen. Kun Farage aiemmin julistautui voittajaksi, hän sanoi puheessaan Essexin poliisin ilmoittaneen järjestäytyneestä toiminnasta, jolla pyritään muun muassa häiritsemään ääntenlaskua.

Faragen puolueen tiedottaja sanoi BBC:lle, että poliisi oli kehottanut Faragea jäämään pois ääntenlaskutilaisuudesta. BBC:n tietojen mukaan Essexin poliisi ei kuitenkaan olisi kehottanut ketään ehdokasta jäämään pois.

REFORMIN johtaja erosi parlamentista heinäkuussa, mutta asettui heti uudelleen ehdolle Clactonissa. Tätä ennen parlamentissa oli aloitettu tutkinta Faragen saamien lahjoitusten takia.

Päätöstä erota ja pakottaa täytevaalin järjestäminen on pidetty pahana virhearviona, joka asetti Faragen naurunalaiseksi.

Britannian suurimmat puolueet boikotoivat vaalia.

Lisää aiheesta

Äänestysprosentti Clactonin täytevaaleissa oli 44,4.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU