Politiikka
9.4.2018 05:08 ・ Päivitetty: 9.4.2018 05:08
Sähköalan viikon mittainen lakko alkaa – ”Työnantajapuolen neuvottelutaktiikka on muuttunut Suomen nykyhallituksen linjauksiin pohjautuvaksi joustamattomaksi sanelulinjaksi”
Sähköasennus- ja sähköistysalalla alkaa tänään viikon mittainen lakko. Työtaistelu toteutuu, koska Sähköalojen ammattiliitto hylkäsi lauantaina sovittelija Jukka Ahtelan antaman sovintoesityksen.
Lakko koskee Palvelualojen työnantajat Paltan jäsenyrityksiä ja päättyy ensi maanantaina kello 6. Lakon piirissä on noin 20 yritystä ja yli 2 000 työntekijää.
Sähköasennusalan työriita on kestänyt jo kuukausia. Alalla on ollut voimassa ylityökielto helmikuun puolivälistä. Sopimuksettomassa tilassa alalla on oltu helmikuun alusta lähtien.
Työriidassa on ollut erimielisyyttä muun muassa kilpailukykysopimuksen työajan pidennyksestä.
Palta ja toinen työriidan työnantajajärjestö Sähkötekniset työnantajat STTA olisivat hyväksyneet sovittelijan sovintoesityksen.
Sähköliiton puheenjohtajan mielestä sovittelijan esitys palkantarkistuksista oli sopimaton.
Sähköliiton puheenjohtajan Sauli Väntin mielestä sovittelijan esitys palkantarkistuksista oli alalle ja palkkausjärjestelmän rakenteeseen sopimaton.
Lisää aiheesta
– Työnantajapuolen neuvottelutaktiikka on muuttunut Suomen nykyhallituksen linjauksiin pohjautuvaksi joustamattomaksi ja kovaksi sanelulinjaksi. Tästä kärsivät nyt yritykset, joiden näkemyksiä työnantajapuoli kuuntelee aivan liian vähän, Väntti kritisoi.
– Olemme erittäin pettyneitä siihen, että Sähköliitto hylkäsi sovintoehdotuksen. Ehdotukseen ei sisältynyt muutoksia, joita voitaisiin pitää työntekijäpuolen näkökulmasta työehtojen heikennyksinä. Palkkaratkaisu oli yleisen linjan mukainen ja Sähköliiton keskeisimpiin vaatimuksiin oli vastattu, Paltan työmarkkinapäällikkö Anu Sajavaara sanoi puolestaan lauantaina.
STTA:n toimitusjohtaja Esa Larsén totesi, että sovintoesityksen kaatumisen syynä on Sähköliiton tavoite päästä eroon vuosittaisesta työajan pidennyksestä.
Sähköliitto ilmoitti lauantaina myös uusista, touko- ja kesäkuussa toimeenpantavista työnseisauksista. Ne koskisivat kaikkia STTA:n ja Paltan jäsenyrityksiä ja niiden piirissä olisi yli 5 000 sähköistys- ja sähköasennusalan työntekijää.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
7.4.2018 14:34
Lakko alkaa, osapuolet syyttävät toisiaan – Sähköliitto: ”Neuvottelutaktiikka on muuttunut nykyhallituksen linjauksiin pohjautuvaksi kovaksi sanelulinjaksi”
Kotimaa
6.4.2018 18:40
Sähköasennusalan riidassa sovintoesitys
Politiikka
20.3.2018 15:24
Energia-alalle sovintoesitys – lakko alkaisi maanantaina