Politiikka
12.10.2020 09:37 ・ Päivitetty: 12.10.2020 09:37
Sähköliitto parahtaa: urakointiyhtiöt ovat helisemässä – vaatii siirtohinnoittelulle selkeitä rajoja
Sähköliitto vaati viime vuoden keväällä, että uuden eduskunnan on puututtava siirtohinnoitteluun, ja teki asiasta esityksen myös SAK:n edustajistolle.
Yle julkaisi tänään selvityksen sähkön siirtohintojen noususta korkeuksiin. Siirtohintoja valvovan Energiaviraston uudistettu valvontamalli sallii verkkoyhtiöille entistä korkeamman tuottoprosentin.
– Yhtiöt ovat korottaneet ensin hintojaan ja maksattaneet lisäksi tekemänsä investoinnit asiakkaillaan, Sähköliitto toteaa tiedotteessa.
Liitto muistuttaa, että verkkoyhtiöiden kasvattaessa tuottojaan urakointiyhtiöt ovat helisemässä.
– Siirtoyhtiöt ovat kilpailuttaneet jäseniämme työllistävät urakointiyhtiöt vereslihalle. Urakointiyhtiöiden liiketoiminnan katteet ovat 0–2 prosentin luokkaa, kun useimmat siirtoyhtiöt tekevät samalla jättimäisiä voittoja perusteettomilla siirtohintojen korotuksilla, Sähköliiton puheenjohtaja Sauli Väntti huomauttaa.
Poikkeuksen muodostavat hänen mukaansa pienet siirtoyhtiöt, joilla on paljon avojohtolinjoja keskijänniteverkossa.
Sähköliitto on vaatinut siirtohinnoittelulle selkeitä rajoja, joiden rikkomisesta seuraa sanktio.
Lisää aiheesta
– Energiaviraston valvontamekanismi on sekava ja monimutkainen, eikä tavallinen sähkönkuluttaja pysty sitä selvittämään, Väntti toteaa.
Ylen selvityksen mukaan 13 siirtoyhtiön liikevaihto nousi keskimäärin 38 prosenttia vuodenvaihteessa 2015–2016, jolloin Energiaviraston uusi valvontajakso alkoi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.