Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

1.12.2022 05:24 ・ Päivitetty: 1.12.2022 05:24

Sähkön väliaikainen alv-alennus alkaa tänään

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Sähkön arvonlisävero alenee väliaikaisesti. Sähkön myyntiin sovellettava arvonlisäverokanta alenee tästä päivästä alkaen 10 prosenttiin aiemmasta 24:stä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Verohallinnon mukaan verokannan alentaminen koskee vain sähkön myyntiä, ei esimerkiksi sähkön siirtoa tai muita erillisinä pidettäviä palveluita.

Sähkön myynnin yhteydessä ostajalta voidaan sähköenergian lisäksi veloittaa esimerkiksi kuukausittainen perusmaksu ja sähkön tuotantotapaan perustuva kuukausittainen lisämaksu. Nämä maksut ovat verottajan mukaan sähkön myyntiin liittyviä hinnanlisän luonteisia maksuja, joihin sovelletaan alennettua 10 prosentin verokantaa.

ALENNETTUA verokantaa sovelletaan myös mahdollisiin ennakkomaksuihin. Näillä tarkoitetaan maksuja, jotka erääntyvät ennen myytävän sähkön toimittamista.

Alennus on voimassa huhtikuun loppuun. Muutoksen tarkoituksena on helpottaa kuluttajien arkea hintojen nousun keskellä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU