Ulkomaat
29.1.2022 18:54 ・ Päivitetty: 29.1.2022 18:54
Saksan vihreät uusi puolueensa johtoa
Saksassa vihreät valitsi lauantaina puolueen johtoon Ricarda Langin ja Omid Nouripourin.
Viime vuonna liittopäiville valittu 28-vuotias Lang on nyt yksi Saksan historian nuorimpia puoluejohtajia sitten sotavuosien. Iranissa syntynyt 46-vuotias Nouripour on ulkopolitiikan asiantuntija.
Viime syyskuun liittopäivävaaleissa vihreät keräsi historiansa suurimman äänisaaliin, 14,8 prosenttia annetuista äänistä. Nyt puolue on mukana liittokansleri Olaf Scholzin johtamassa hallituksessa.
Nouripour on luvannut, että vihreistä tulee keskustavasemmiston johtava voima Saksassa. Lauantaina hän sanoi, että tavoitteeseen kuuluu myös liittokanslerin paikan tavoittelu puolueelle vuoden 2025 vaaleissa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.