Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

29.1.2022 18:54 ・ Päivitetty: 29.1.2022 18:54

Saksan vihreät uusi puolueensa johtoa

LEHTIKUVA / AFP John Macdougall
Omid Nouripour

Saksassa vihreät valitsi lauantaina puolueen johtoon Ricarda Langin ja Omid Nouripourin.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Viime vuonna liittopäiville valittu 28-vuotias Lang on nyt yksi Saksan historian nuorimpia puoluejohtajia sitten sotavuosien. Iranissa syntynyt 46-vuotias Nouripour on ulkopolitiikan asiantuntija.

Viime syyskuun liittopäivävaaleissa vihreät keräsi historiansa suurimman äänisaaliin, 14,8 prosenttia annetuista äänistä. Nyt puolue on mukana liittokansleri Olaf Scholzin johtamassa hallituksessa.

Nouripour on luvannut, että vihreistä tulee keskustavasemmiston johtava voima Saksassa. Lauantaina hän sanoi, että tavoitteeseen kuuluu myös liittokanslerin paikan tavoittelu puolueelle vuoden 2025 vaaleissa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU