Ulkomaat
27.2.2019 10:30 ・ Päivitetty: 27.2.2019 10:30
Säpo pidätti vakoojaksi epäillyn – työskenteli korkean teknologian yrityksessä
Ruotsin suojelupoliisi Säpo on pidättänyt ihmisen epäilynä vakoilusta Venäjän hyväksi. Säpon mukaan pidätetty työskenteli korkean teknologian yrityksessä.
Venäläisen tiedustelu-upseerin epäillään värvänneen hänet palvelukseensa.
Säpon mukaan ruotsalaisen värvääjäksi epäilty venäläisagentti työskenteli Ruotsissa diplomaattisen ”peiteroolin” turvin. Diplomaattisen koskemattomuuden vuoksi häntä ei ole voitu kuulustella tai pidättää.
Vakoilun epäilleen jatkuneen ainakin toissa vuodesta. Epäilty pidätettiin tapaamisen yhteydessä Tukholmassa eilisiltana. Tapausta oli Säpon mukaan tutkittu jo pidemmän aikaa.
Säpon mukaan epäilty käsitteli työssään asioita, jotka voivat kiinnostaa vieraan vallan edustajia.
Ruotsalaismedia kertoi aiemmin tällä viikolla viranomaisten epäilevän noin kymmentä ihmistä toiminnasta, joka vaarantaa valtion turvallisuutta. Säpon edustajan mukaan tällä epäilyllä ei kuitenkaan ole yhteyttä eilen tehtyyn pidätykseen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.