Politiikka
12.7.2023 18:10 ・ Päivitetty: 12.7.2023 18:10
SDP valmis keskeyttämään eduskunnan kesätauon luottamusäänestyksen vuoksi
Sosialidemokraatit ovat valmiita keskeyttämään eduskunnan kesätauon, arvioimaan ministereiden toimintaa ja hallituksen toimintakykyä, toteaa SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
Mäkynen muistuttaa Twitterissä, että eduskunnan täysistunnon koolle kutsumisesta vastaa puhemies Jussi Halla-aho (ps.).
Useat muutkin oppositiopuolueet ovat tänään kertoneet, että ovat valmiita palaamaan kesätauolta luottamusäänestyksen vuoksi. Twitterissä asian on todennut muun muassa vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson.
VIHREIDEN puheenjohtaja Sofia Virta kertoo puolueensa näkemyksestä Helsingin Sanomissa, samoin liike nytin Harry Harkimo.
Oppositiopuolue keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko toteaa HS:lle jättävänsä pääministeri Petteri Orpon (kok.) harkittavaksi ”kestääkö Suomen odottaa syksyyn saakka”.
Kesätauon keskeyttäminen on tullut ajankohtaiseksi sen jälkeen, kun perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran kahdeksan vuoden takaiset rasistisen internetkommentit ovat nousseet julkisuuteen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
12.7.2023 11:52
Purra: ”Anteeksipyyntöni on täysin aito” – Orpo selvitti, miksi ”nämä asiat” ovat niin vaikeita