Politiikka
14.9.2023 11:46 ・ Päivitetty: 14.9.2023 11:46
SDP:n eduskuntaryhmä esittää: Kimmo Kiljunen ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä on torstain kokouksessaan päättänyt esittää kansanedustaja Kimmo Kiljusta ulkoasiainvaliokunnan seuraavaksi puheenjohtajaksi.
Kiljunen korvaa puheenjohtajana tällä hetkellä toimivan kansanedustaja Tytti Tuppuraisen, joka valittiin eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi.
Kiljunen on toiminut ulkoasiainvaliokunnan varajäsenenä vuodesta 1995 ja jäsenenä vuodesta 1996.
Jatkossa sosialidemokraattista eduskuntaryhmää ulkoasiainvaliokunnassa edustavat Kiljusen lisäksi Antti Lindtman, Tuppurainen ja Johannes Koskinen. Varajäseninä toimivat Timo Harakka ja Ville Skinnari.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.