Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

13.7.2021 14:03 ・ Päivitetty: 13.7.2021 14:03

SDP:n entinen kansanedustaja Matti Saarinen on kuollut

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Entinen SDP:n kansanedustaja Matti Saarinen on kuollut 74-vuotiaana nopeasti edenneeseen haimasyöpään.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tiedon asiasta kertoi STT:lle Saarisen muistelmateoksen kirjoittaja Jaakko Puomila, jolle Saarisen puoliso on vahvistanut tiedon.

Lohjalla syntynyt Saarinen toimi kansanedustajana vuosina 1987–1991 ja 1995–2015. Ennen kansanedustajakauttaan hän työskenteli Länsi-Uudenmaan ammattikoulutuskuntayhtymän talousjohtajana. Hän toimi myös Lohjan kaupunginvaltuustossa 1980- ja 1990-luvuilla.

Monipuolisesti liikuntaa harrastanut Saarinen oli pitkään valtion liikuntaneuvostossa ja Veikkauksen hallintoneuvostossa.

Saarisen kuolemasta uutisoi aiemmin Yle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU