Politiikka
20.8.2021 14:19 ・ Päivitetty: 20.8.2021 14:19
SDP:n Mäkinen: ”Äärimmäisen poikkeuksellinen, mutta välttämätön päätös”
Eduskunta teki tänään poikkeuksellisen päätöksen puolustusvoimien joukon lähettämisestä Kabulin lentokentän alueelle. Kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd.) summaa, että päätös oli välttämätön.
Sotilaiden tehtävänä on turvata suomalaisten, Suomessa pysyvästi asuvien ja eräiden muiden Suomen palveluksessa olleiden henkilöiden evakuointi maasta perheineen. Tilanne on arvaamaton ja saattaa edellyttää voimankäyttöä, Mäkinen kertaa.
Yhdysvaltain asevoimat on tähän asti turvannut lentokenttää, mutta on epäselvää, kuinka pitkään toiminta jatkuu, hän muistuttaa. Evakuoitavien henkilöiden kokonaismäärä on noin 170 henkilöä. Puolustusvoimien joukko toimii evakuointioperaatiota suorittavien siviilihenkilöiden tukena. Operaation arvioitu kesto on enintään noin yksi kuukausi ja joukko on koko operaation ajan Suomen kansallisessa johdossa.
– Suomalaisten ammattisotilaiden lähettäminen Kabuliin ilman kriisinhallintaprosessia on äärimmäisen poikkeuksellinen, mutta välttämätön päätös. Tilanne on kaoottinen ja voi muuttua nopeasti. Evakuointiin liittyy paljon turvallisuusuhkia ja aikaikkuna evakuointiin on hyvin lyhyt. On tärkeää, että kaikki listatut ihmiset tavoitetaan, kansanedustaja Riitta Mäkinen sanoo tiedotteessa.
Hän muistuttaa, että Suomen toimintaa tukeneita ihmisiä on enemmän kuin nyt evakuoitavat noin 170 henkilöä. Mäkinen on huolissaan tiedoista, joiden mukaan Talebanin joukot ovat aloittaneet ulkomaita avustaneiden etsimisen ja vaarassa ovat erityisesti naiset ja esimerkiksi journalistit.
– Suomalaisten sotilaiden tehtävä on tiivis ja tarkoin rajattu, kuten kuuluu ollakin. Olen kuitenkin huolissani siitä, että tosiasiallisesti Suomen hyväksi työtä tehneitä voi olla paljon enemmän. Kentän suojaamisen päättymisen jälkeen mahdollisuuden saada ihmisiä maasta ulos vaikeutuu entisestään. Humanitääriseen kriisiin on vastattava ja edessä vielä paljon työtä. Tarvitaan harkintaa ja keskustelu siitä, kuinka Suomi osaltaan tässä työssä vastuuta kantaa, Mäkinen jatkaa.
Mäkisen mukaan kiireellisen operaation jälkeen on syytä tehdä huolellinen analyysi ja käydä perusteellinen keskustelu ulko- ja turvallisuuspoliittisesta tilannekuvasta sekä lainsäädännön kehittämistarpeista vastaavia tilanteita varten. Kansanedustaja katsoo, että tarvitaan myös EU:n laajuista yhteistyötä Afganistanin humanitäärisen kriisin lievittämiseksi ja mahdollisen pakolaisaallon hoitamiseksi.
Lisää aiheesta
– Suomella on oltava selkeät linjaukset ja valmius auttaa. Hädänalaisten auttaminen on yhteinen asia, Mäkinen sanoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
20.8.2021 13:39
Hallitus ja presidentti valmistautuvat hyväksymään suomalaissotilaiden lähettämisen Afganistaniin kuudelta
Politiikka
20.8.2021 12:52
Eduskunta on keskeyttänyt taukonsa harvoin – viimeksi syynä oli brexit
Politiikka
20.8.2021 11:26
Kansanedustajilta laaja tuki suomalaissotilaiden lähettämiselle Afganistaniin, puheenvuoroissa korostui kiire – ”Tilanne on koko ajan hyvin hauras ja riskialtis”